0541 237 7852 info@egelihavuz.com
Yenişehir Mah. 1203/7 Sk. No:2/G Konak/İZMİR

Türk hamamı hakkında bilgi vermeden önce “hamam” kelimesinin ne olduğunu öğrenelim. Hamam, kısaca “yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer “ olarak tanımlanabilir.

Türk Hamamı
Türk Hamamı

Türk Hamamı Hakkında

Dünya genelinde hamam bir rahatlama ve yıkanma yeri olarak bilinir aynı zamanda kullanılır. Hamamlar Türkler için yıkanma ve rahatlama dışında daha çok sosyal ve kültürel olayların yaşandığı merkezler olmuştur. 

Türk kültüründe hamam kelimesini bilmeyen yoktur. Yüzyıllar boyu Padişahlar, Komutanlar, Devlet adamları, Sanatçılar ve halk hamamları kullanmış ve günümüzde de hamam kültürü eskisi kadar önemlidir. Hamamlar mimari açıdan islami değerlere göre inşa edilmiştir. İslamiyete göre; bir bedenin girdiği bir suya başka bir beden giremez, çünkü o su kirlenmiştir. Bu inançtan dolayı Türk hamamlarında herkesin tek tek yıkanabilmesi için kurnalar yapılmıştır. Aynı zamanda mimarı yapısı kubbelidir.

Günümüzde Türk hamamlarını halkımız yerine yabancılar daha çok kullanır. Günümüz koşullarında zaman bulamamak ve insanların uyuşuk olması Türkler için hamam kültürünü azda olsa geri planda bırakmıştır. Tabi ki hamam kültürü unutulmamıştır. Sadece daha az ve özel zamanlarda tercih edilmektedir. Lakin ülkemize gelen turistler bu doğal ve mimarisi hoş olan Türk hamamlarını  oldukça tercih etmektedirler. Yabancılarla yapılan bir röportajda Türklerin veya Türkiye’nin neleri hoşunuza gitti dendiğinde; İlk önce yemek sonra da mutlaka Türk hamamlarından bahsedilir.

Günümüzde Türk hamamları geçmişteki gibi sadece kese ve köpük masajından ibaret değildir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bulunan yararlı bitki masajları, esanslar ve aromatik soğuk/sıcak havuzlarla birlikte Türk hamamları gelişmiştir. Spa merkezlerinde de Türk hamamları kurulmaya başlanmıştır. Yoğun talep görmesi Türk hamamlarının çoğalıp yaygınlaşacağına bir işarettir.

Türk Hamamı Bölümleri ve Özellikleri

Soyunma Bölümleri: Türk hamamlarında en büyük çapı olan yerdir. Hamama girecek kişiler ilk önce buraya gelip soyunur ardından takunya ve peştemal giyip  eşyalarını dolaplara kilitlerler. Daha sonrasında hamamdan çıkınca burada bulunan şezlong tarzı yataklara uzanıp tercihen dinlenilir.

Yıkanma Bölümü: Bu bölüm hamamın ana kısmıdır. Tamamen mermerden yapılmıştır. Köşelerde kurna ve sıcak suyun akıtıldığı mermer kaplar bulunmaktadır. Orta kısımda göbek taşı denilen çeşitli şekillerde yapılmış (oval, dikdörtgen, yuvarlak) yüksek bir mermer sehpa bulunmaktadır. Göbek kısmı sıcak olup üzerine yatılarak ter akıtılıp kese ve masaj yapılan yerdir. 

Isıtma Bölümü (Külhan): Bu bölüm hamamın ve suyun sıcak olmasını sağlayan yerdir. Burada bulunan kazan ile sıcak su deposu ısıtılır. Buradaki duman borular yardımıyla bacaya ulaştırılır. Külhan’ın üstünde göbek taşı bulunur bu yüzden göbek taşı da sıcaktır.

Türk hamamına özgü terimler:
Külhan: Hamamların ısıtıldığı, kapalı ve geniş ocak
Sıcak halvet: Külha’nın üstü 
Soğuk halvet: Külhana uzak olan yer
Natır: Müşteriyi yıkayıp kese yapan kadın çalışan
Tellak: Müşterileri yıkayıp kese yapan erkek çalışan
Peştemal: Örtünmek için kullanılan ince dokuma
Takunya: Hamam terliği

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir