0541 237 7852 info@egelihavuz.com
Yenişehir Mah. 1203/7 Sk. No:2/G Konak/İZMİR

Rus saunası diğer sauna türlerine göre çok sert koşullar sağlamaktadır.

rus saunası

Rus Saunası Hakkında

Rus saunası Rusya’da banyo olarak bilinir. Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde halk arasında sınıf farkı gözetmeksizin kullanılmaktadır. O kadar çok kullanılmaktadır ki onlar için günlük hayatta ki ufak bir kaçamak olarak kalmıştır.

Rus saunaları 110-120°c Sıcaklık %25 nem oranına sahiptir. Bu yüksek sıcaklığa bağlı olarak gerek malzemeler gerek kullananlar oldukça etkilenmektedir. Bu şartlarda seçilen malzemelerde oldukça ısıya dayanıklı olmalıdır. Dediğimiz gibi Rus saunaları hem banyo olarak ta kullanıldığı için tabanı tahta olarak değil seramik veyahut suya dayanıklı ahşap seçilir.

Rus saunaları yapılırken diğer sauna türlerine göre daha maliyetli ve detaylı işçilik gerektirir.

Rus Saunası Nasıl Yapılır?

Rus saunaları geniş alanlara ve açık mekanlara inşa edilir. Duvarları ve tavanı özel ısıya aynı zamanda nem’ e dayanıklı kütük profiller ile iç tasarımı normal sauna ahşapları kullanılarak yapılır. Biliyoruz ki normal saunalar şahsi evler veya spa merkezlerinde kapalı mekanların içine inşa edilir ve düşük sıcaklıklarda kullanılır buda saunaların tek bir elektrikli soba ile ısınıp çalışmasını sağlar.

Rus saunaları dış mekanda bulunması, yüksek sıcaklıklarda kullanılması ve oldukça büyük alanlara sahip olması nedeniyle tek bir elektrik sobası ile ısınması neredeyse imkansızdır. Birden fazla elektrik sobası kullanılması elektrik ücretinin fazla gelmesine sebep olacağı için Rus saunalarında kırmızı tuğlalar ile örülmüş kömür/odun sobaları yapılmaktadır.

Venik Nedir?

Bir Rus saunası aksesuarıdır. Ağaç dalları ve yaprakları süpürge şeklinde toplanır. Bu toplanan süpürge şeklindeki ağaç dallarına venik denir. Bu venik dediğimiz süpürge sauna kullanımı esnasında vücuda vurularak vücudun kan dolaşımının hızlanmasına ve bir süre hoş kokmasına neden olur. 

 

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir