0541 237 7852 info@egelihavuz.com
Yenişehir Mah. 1203/7 Sk. No:2/G Konak/İZMİR

İnfrared Sauna yeni gelişmekte olan bir sauna sistemidir.

infrared sauna

İnfrared Sauna Hakkında

İnfrared saunalarda sauna sobası bulunmaz sauna inşa edilirken özel infrared lambalar kullanılır. 

Diğer sauna türlerine göre daha düşük sıcaklıklarda çalışır. Normal saunalar 80-90 hatta 110°’ye kadar ulaşırken infrared saunalarda 50° üstüne çıkılmaz. Bu ısı farkının saunanın işlevselliği bakımından bir eksisi yoktur. Aksine fazlası vardır. Şöyle ki diğer saunalarda bulunan elektrikli/kömürlü sobalar ısıyı ilk önce yukarı verir daha sonrasında sauna komple ısınmaya başlar. Fakat infrared saunalardaki ısıtıcı lambalar sauna dizayn edilirken her bölgeye eşit ısı verecek şekilde yerleştirilir. Buda infrared saunaların düşük ısı ve nem seviyesine rağmen diğer sauna türleri ile aynı hatta daha çok işe yaramasını sağlar. 

İnfrared sauna sisteminin kurulumu diğer saunalara göre daha maliyetli olmasına rağmen gerek düşük elektrik tüketmesi gerek işçiliğinde ısıya dayanıklı malzemeler kullanılmadığı için uzun sürede hem cebinize hemde bedeninize katkısı daha çok olacaktır. Biliyorsunuz ki bir sauna yapılırken ısıya dayanıklı malzemeler kullanılır buda bir malzemenin normal halinden daha pahalı olmasına neden olur. Fakat infrared saunalarda yüksek ısı olmadığı için kullanılacak malzemeler aynı kalitede fakat daha uygun fiyatlarla bulunabilir. İnfrared saunanın bir diğer güzelliği ise daha fazla elektronik aksam ve tasarımda değişiklikler kullanmamıza yol açar.

Nasıl Yapılır?  

Sauna yapılırken kurulacağı yer, boyutları ve projesi önemlidir. Klasik saunalarda 2 tür malzeme kullanılır. Bu malzemeler ısıya dayanıklı cam ve ahşaptır. Görüntü açısından yaptıran kişi/firmalar cam ve ahşap oranını belirler. Şahsi saunalarda genellikle yoğun cam kullanılır bunun nedeni camın daha hoş ve ferah bir görüntü vermesidir. Fakat Spa merkezlerinde evdeki gibi tek bir aile için kullanılmadığı için mahrem açısından komple ahşap yapılır sadece kapıda cam kullanılır. Ama şu unutulmamalıdır ki saunalarda mutlaka cam bir bölme bulunmalıdır.

Sauna alanı belirlendikten sonra projesine bakılarak yeterli ölçüde malzeme alınır.  Bu malzemeler;

  • Infrared lamba (ısıtıcı lamba)
  • Ahşap
  • Cam (Mutlaka olmalıdır.)
  • Aksesuarları (Kova, Kepçe, Esans, Kum saati, termometre)

Klasik Sauna Faydaları; 

  • Eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Strese karşı iyi gelir.
  • Rahatlamanızı sağlar.
  • Kalp ve damar kaslarına iyi gelir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir