0541 237 7852 info@egelihavuz.com
Yenişehir Mah. 1203/7 Sk. No:2/G Konak/İZMİR

Havuz bakımı son derece önemli ve ciddi bir iştir. Havuz bakımınızı bize yaptırın gönül rahatlığı ile havuzu kullanın.

Havuz Bakımı Nedir?

Genel bir tabir olarak havuz bakımı dünyada bulunan her havuz sahibinin yapması veya yaptırması gereken bir bakım türüdür.

Havuz suları dış çevre, kullanıma bağlı kirlilik, doğal nedenler ve suyun kalitesine bağlı olarak zamanla pislenir. Bu pislenme havuzun konumuna, kullanım oranına ve kullanılan malzemelere göre değişir. Bu pislenme sonucunda havuzun bakıma alınması gerekir. Bu bakım zamanı gecikirse havuz tamamen kullanıma kapanabilir. Tekrardan bir havuzu kullanıma açmak oldukça maliyetlidir. Yani havuz bakımını ister kendiniz ister sektöründe öncü bir havuz firmasına yaptırmanız yeterli değil aynı zamanda havuzun bakımının doğru ve yürürlüğe uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Havuz Bakımı Yaptırırken Dikkat Edilecek Unsurlar

  • Bakım yapılan aletlerin steril olması.

Bakımı bir havuz firması yapıyor ise sizin havuzunuz dahil daha pek çok havuzu temizlerken de aynı aletleri (Hortum, sap, fırça, kepçe) kullanıyor olabilirler. Bu aletler başka bir havuzun suyuna daldırıldığında o havuzdaki  mikrop veyahut kalıntıları bakım ekiplerinin aletlerine bulaşabilir. Aynı aletler daha sonra sizin havuzunuz için kullandığında o aletlerdeki mikrop veyahut kalıntılar sizin havuz suyunuza karışabilir. Unutmayın önlem almakta fayda var.

Çözüm: Bakım ekiplerine işlemlerinden önce aletlerini şebeke suyu ile yıkamaları söyleyip kontrol edebilirsiniz.

Bakımı eğer siz veya çalışanınız yapıyor ise mutlaka bakım işleminden önce aletleri şebeke suyu ile yıkayınız.

  •  Bakımda Kullanılan Kimyasalların Belgelerinin Tam Olması.

Bakımı bir havuz firması yapıyor ise kullandığı kimyasalların Sağlık bakanlığı standartlarına uygun olması gerekmektedir. Firmalar ucuza kaçmak için belgesiz kimyasallar kullanır. Bu kimyasallar havuzun suyunu berrak gösterebilir. Lakin suyun kullanılma testi çok farklı sonuçlar verebilir.

Çözüm: Bakım firması ile anlaşmadan önce kullandığı kimyasalların Ruhsatlarını isteyin ve bu onaylı kimyasallardan başka kimyasal kullanılmaması konusunda anlaşın ve ara ara kullanılan kimyasalları kontrol edin.

EGELİ HAVUZ OLARAK KULLANDIĞIMIZ BÜTÜN KİMYASALLAR TSE BELGELİDİR. Havuzda kimyasal kullanmak istemiyorsanız. Ekolojik ve doğal dezenfeksiyon sistemlerimize bir göz atın.

  • Sadece Kimyasal Bakımı Yaptırmayın

İşlerini yeterince özverili yapmayıp çabucak bitirmek isteyen kişi/firmalar tekliflerindeki detaylara bağlı kalmadan havuzun rengine bakarak sadece kimyasal kullanıp havuz bakımını yapmışlar gibi havuzun yanından ayrılırlar. Halbuki havuzun bakterilerden arınması ve temiz olması sadece kimyasal kullanarak halledilen bir durum değildir. Havuz suyunun kullanıma uygun olması aynı zamanda kimyasal değerlere, filtrasyon sisteminin düzgün çalışmasına, şebeke suyunun kalitesine ve çevre etkenlere (toz, dış çöp, yağmur) bağlıdır. Düzgün bir havuz bakımı nasıl olmalıdır yazımıza buradan gidebilirsiniz. –> yazıya git.

Çözüm: Havuz bakımı yapacak kişi/firma ile anlaşırken karşılıklı bir sözleşme imzalatın söze güvenmeyin. 

Bir Havuzun Kullanıma Açık Olması İçin Gerekli Nitelikler;

1- Klor Oranı = Açık Havuzlarda 1,00ppm-3,00ppm Kapalı Havuzlarda 1,00ppm-1,500ppm olmalıdır.

2- pH Oranı = 7,20- 7,40 arası olmalıdır.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir